Leszek HeFi Wiśniowski flute sax composer
Parallax Error / New Album 2017
HeFi Quartet - Parallax Error
jest czwartą płytą autorską flecisty  i kompozytora Leszka HeFi Wiśniowskiego  i zarazem trzecią zespołu HeFi Quartet.
Parallax Error to jazzowy album koncepcyjny w którym metaforycznie rozumiane zjawisko błędu paralaksy determinuje dramaturgię i dobór użytych środków wykonawczych.
Muzyka skupia elementy jazzu i muzyki współczesnej. Lider posługuje się często instrumentalnymi technikami rozszerzonymi, gra na wielu odmianach fletów poprzecznych w tym rzadkim kontrabasowym, używa też glissando headjoint® – ustnika, innowacji konstrukcyjnej pozwalającego na eksplorowanie nowych dla fletu obszarów ekspresji, sięga również po japońskie shakuhachi.
Rozumiany metaforycznie błąd paralaksy odnajdziemy w początkowej części tytułowego utworu gdzie w minimalistycznym motywie puls fletu przesuwa się w stosunku do pulsu fortepianu i w polimetrycznej budowie kompozycji.
W wydawnictwie są też inne odnośniki, np.utwór Mediterranean Sound Dance nawiązuje w fakturze fortepianu i bogactwie brzmień fletu do Mediterranean Sundance, kompozycji którą często wykonywali w latach 80 trzej gitarzyści: John McLaughlin, Paco DeLucia, Al DiMeola. Ostatnia pozycja płyty to podsumowanie muzyki albumu zawarte w czasie  kompozycji John’a Cage’a 4’33’’
Zjawisko błędu paralaksy, czyli zależnego od punktu obserwacyjnego, różnego postrzeganiu rzeczy lub zjawisk, może stanowić też klucz w percepcji muzyki zawartej na płycie.

Leszek Hefi Wiśniowski – flety: kontrabasowy, basowy, piccolo, flet z glissando headjoint®, shakuhachi
Dominik Wania- fortepian
Bartek Staromiejski – perkusja
Tomasz Kupiec – kontrabas
Wydawca    SJRecords

rok nagrania 2016
data wydania 01.06.2017
home
cv  prasa dyskografia /audio galeria kup płytę kontakt
cv  prasa koncerty dyskografia /audio galeria kup płytę kontakt

R E C E N Z J A

Leszek HeFi Wiśniowski o fletach wie wszystko i potrafi dzielić się swymi odkryciami z publiką. Na „Parallax Error” usłyszymy dzieła, które mogą nas mocno zdziwić, gdyż lider stara się – niczym Paganini w swoich kaprysach, pokazać wszystkie możliwości swojego instrumentu. Podczas gdy wielki wirtuoz skrzypiec miał do dyspozycji swoje… skrzypce i smyczek, Wiśniowski ma wiele rodzajów fletów poprzecznych, gra również na flecie kontrabasowym,
a do eksplorowania nowych obszarów służy mu m.in. ustnik glissando headjoint. Nie ma co o tym pisać, warto zobaczyć, a jeszcze lepiej zobaczyć i usłyszeć – co też nowego wynajduje na „Parallax Error” lider HeFi Quartet. Drugą, równie ważną wartością krążka jest znakomite uzupełnianie poszukiwań Wiśniowskiego przez resztę członków zespołu: pianistę Dominika Wanię, basistę Tomasza Kupca i perkusistę Bartka Staromiejskiego. Muzycy doskonale realizują się w oryginalnych koncepcjach flecisty i umiejętnie poszerzają przestrzenie wspólnych badań. W efekcie „Parallax Error” to pływa wyjątkowa.

Mieczysław Burski / Polskie Radio 2017
posłuchaj płyty